10 ultimátnych tipov pri výbere svadobného fotografa

Voľba správneho svadobného fotografa je jedným z najdôležitejších rozhodnutí v rámci organizovania vašej svadby. Prečo? Pretože svadobný fotograf vám nepredáva len svoje služby. Predáva vám spomienky na jeden z najdôležitejších momentov vášho života. Spomienky, ktoré budú už navždy vašou súčasťou.

Na čo by ste mali myslieť?

Odporúčania – referencie

Najlepším spôsobom ako nájsť svadobného fotografa je odporúčanie od niekoho, koho poznáte a dôverujete mu. Ak nemáte túto možnosť, ostáva vám staré dobré vyhľadávanie na internete. Nezabudnite si dohľadať aj referencie na svadobného fotografa, ktoré vám môžu významne pomôcť v orientácii.

Štýl a posprodukcia

Vďaka nahliadnutiu do portfólia svadobného fotografa získate lepší prehľad o štýle fotenia, ktorý preferuje a samotnej postprodukcii. Existuje viacero štýlov fotografovania svadby. Vy hľadáte ten, ktorý s vami rezonuje najviac, a ktorý zodpovedá štýlu vašej svadby.

Kontakt

Pamätajte, nielen profesionalita, cena alebo dostupnosť rozhodujú o svadobnom fotografovi. Rovnako dôležité, ak nie viac, je to, ako spolu rezonujete, či sa v jeho prítomnosti cítite dobre a dokážete sa uvoľniť. Čo z toho, že vaše svadobné fotenie bude profesionálne nasvietené a upravené, ak vy budete pôsobiť strnulo a neisto?

Cena

Svadobný fotograf zachytáva čarovné momenty vašej svadby, ktoré si budete pripomínať celý život. Rozhodne sa vám vyplatí do tejto položky zainvestovať. Aktuálne ceny profesionálneho svadobného fotografa sa v priemere pohybujú okolo 600€.

Komunikácia

So svadobným fotografom si musíte vykomunikovať všetky vaše (vzájomné) predstavy (preferencie) o svadobnom dni a svadobnom fotení celkovo. Medzi vami a vaším svadobným fotografom musí byť „dobrá chémia“.

Technické odporúčania

Čo by ste si mali všímať?

– Sety svadobných fotografií

V portfóliu svadobného fotografa by sa určite malo nachádzať viac ako jedna až dve fotky z jednej svadby.

– Konzistentnosť

V rámci setu by mal byť dodržaný jeden štýl alebo farebný vizuál svadobných fotografií. To vám napovie, že svadobný fotograf presne vie čo robí, ako pri fotení, tak aj pri postprodukcii.

– Kvalita svadobných fotografií

Všímajte si, či sú svadobné fotografie dostatočné ostré, či nie sú príliš zrnité alebo preexponované. Nedostatkami by malo trpieť len minimum fotiek a nie celý svadobný set.

Výsledok

Mali by ste disponovať informáciou, koľko fotiek váš svadobný fotograf priemerne nafotí na jednej svadbe. Dôležité je aj vedieť, koľko z vašich svadobných fotiek bude následne upravených. So svadobným fotografom sa potrebujete dohodnúť, v akej forme a v akom termíne vám vaše svadobné fotky odovzdá.

Otázky, ktoré by ste mali mať zodpovedané

Pripravte si zoznam otázok, na ktoré je dôležité poznať odpoveď, aby ste sa vo svoj vytúžený svadobný deň vyhli nepríjemným prekvapeniam. Okrem vyššie spomenutých informácií vám prinášame aj pár ďalších tipov.

– Akú techniku svadobný fotograf používa a aká je stará?

– Pracuje váš svadobný fotograf sám alebo má aj kolegu? A zároveň, má za seba

náhradníka v prípade neočakávaných okolností? Potrebujete sa oboznámiť aj

s prácou náhradníka vášho svadobného fotografa.

– Má váš svadobný fotograf skúsenosti s fotením na mieste konania vašej svadby?

– Koľko svadieb už váš svadobný fotograf odfotil?

– Kto má práva na vaše svadobné fotky a na aký účel môžu byť použité?

– Koľko hodín s vami svadobný fotograf strávi vo váš svadobný deň a koľko stojí

každá ďalšia začatá hodina?

– Koľko si účtuje za cestovné náklady na miesto konania vašej svadby?

– Je v cene zaúčtované aj predsvadobné fotenie (príprava nevesty a ženícha na

svadbu)?

Na záver pár tipov pre nevesty.

Ultimátna rada je uvoľniť sa a užívať si váš svadobný deň. Iniciačné fotenie s vaším svadobným fotografom vám môže veľmi pomôcť, aby ste si odskúšali, či ste si „sadli“. Trénujte plánované svadobné pózy, aby ste pôsobili sebaisto. A hlavne, odkomunikujte svadobnému fotografovi všetky svoje preferencie a túžby, aby ste zo svadobného fotenia vyťažili maximum.

Prejsť na začiatok